Ochota českých domácností třídit roste – třiďte s námi

Dobrá zpráva: ochota českých domácností třídit elektroodpad roste!

Pryč jsou doby, kdy lidé vyhazovali vysloužilé elektrospotřebiče do popelnic na komunální odpad nebo v horším případě do volné přírody na černé skládky. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že to, jak žijeme, můžeme do značné míry ovlivnit my sami. Třeba tím, že začneme ještě důsledněji třídit odpad z domácností.

Ochota občanů aktivně se podílet na recyklaci elektroodpadu roste, vyplývá z průzkumů společnosti EKOLAMP, která zdarma zajišťuje sběr a recyklaci nefunkčních elektrozařízení. Ekologické smýšlení a ochota třídit elektroodpad je znát i na celkovém objemu sebraných a recyklovaných elektrozařízení. V roce 2021 se v České republice prostřednictvím kolektivního systému EKOLAMP podařilo sebrat téměř 4200 tun světelných zdrojů, velkého a malého elektra. Před pěti lety to bylo jen něco přes 1500 tun. To představuje téměř trojnásobný nárůst. A oproti roku 2005, kdy byla v Česku zákonem zavedena povinnost zpětného odběru vysloužilých světelných zdrojů a elektrospotřebičů, se objem odevzdaného elektroodpadu zvýšil 17krát.

Ze sebraných světelných zdrojů a velkého a malého elektra se po recyklaci k dalšímu využití předá více než 90 % materiálů. Získané kovy, plasty či sklo pak slouží k další výrobě, případně jako technický materiál. Díky pečlivému sběru se navíc zabrání znečištění přírody, ke kterému by mohlo dojít, pokud by se škodlivé látky z nerecyklovaných zařízení dostaly do půdy nebo vody.

V naší obci můžete vysloužilá elektrozařízení odevzdat ve sběrném dvoře za obecním úřadem Pohoří č.p. 117 a to každé pracovní úterý a každou sobotu.

Otevírací doba:

duben až říjen:         úterý 14:00 – 16:00, sobota 9:00 – 11:00

listopad až březen:  úterý 15:00 – 16:00, sobota 9:00 – 10:00

Světelné zdroje pak můžete zanést také do malé sběrné nádoby, která je umístěna na obecním úřadě v Pohoří čp. 117 na chodbě pod schodištěm. Zde je také možné odevzdat drobné elektro a baterie a vysloužilé tonery do tiskáren, pro které jsou připraveny další sběrné nádoby.

Zpětný odběr světelných zdrojů a dalších elektrozařízení pro Pohoří zajišťuje neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Ten se zaměřuje na zpětný odběr světelných zdrojů (lineární i kompaktní zářivky, výbojky, halogenové, wolframové i LED žárovky) a velkých i malých elektrozařízení (domácí spotřebiče, spotřební elektronika, zařízení reprodukující zvuk či obraz, elektrické a elektronické nástroje, hračky či vybavení pro volný čas a sport). Více informací získáte na stránkách www.ekolamp.cz.