Člověk v tísni pomáhá lidem v těžkých situacích vzniklých energetickou krizí či lidem v dluzích z jiných příčin

Obracím se na vás, abych Vám představil pomoc, kterou lidem v těžké životní situaci v dnešní době poskytuje Člověk v tísni. Možná totiž i Vy máte ve svém okolí někoho, kdo ji potřebuje.

Chtěli bychom zejména představit naši telefonní helplinku (770 600 800 od pondělí do pátku, v čase od 9 až do 17 hod.), která je určena všem, kteří si v aktuální situaci neví rady s rostoucími životními náklady. Nedávno se k nám například dovolala i vystrašená paní Martina s tím, že jí dodavatel energií vyčíslil nedoplatek ve výši 36 tisíc korun. Samoživitelce a matce dvou malých dětí, která sotva splácí půjčky, začala hrozit exekuce. Vůbec ji v této zoufalé situaci nenapadlo, že i ona má nárok na pomoc od státu.

Díky pomoci našeho poradce se jí následně podařilo získat pravidelný příspěvek na bydlení 6 971 korun měsíčně, což jí umožnilo vyřešit i nárůst výdajů na energie. „Ještě jednou Vám za vše hrozně moc děkuji. Zachránil jste mi psychické zdraví,“ napsala nám později, když se nám společně podařilo i zkrotit její dluhy, protože jsme prokázali, že smlouva o půjčce nebyla sepsána podle zákona.

Je to jen jeden z případů z mnoha, neboť jen od začátku roku se na naši helplinku dovolalo více než 17 tisíc lidí v nouzi. Lidé nám většinou volají kvůli dluhům a exekucím, ale v posledních měsících stále častěji řešíme i vysoké zálohy na energie nebo různé nedoplatky. Nedávno jsme třeba pomáhali důchodci, kterému nezbývaly finance na jídlo, nebo zajistili i podání návrhu na zastavení exekuce u dětského dlužníka. Nepomáháme ale jen po telefonu, k lidem dojdeme i domů. Našich 210 sociálních pracovníků a dluhových poradců pomáhá ve 13 krajích Česka.

Přečtěte si, jak pomáháme: https://www.clovekvtisni.cz/vyhlasujeme-sbirku-sos-cesko-9659gp?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=FND_SOSCesko_vyzva_ostatni&utm_content=FND_SOSCesko_vyzva_ostatni

V nelehkém čase, kdy na lidi v Česku dopadají důsledky energetické krize a vysoké inflace, stát nabízí pomoc. Záchranným lanem je příspěvek na bydlení (včetně energií), přičemž jeho průměrná výše je 4 000 korun měsíčně. A přestože životní náklady lidí neustále stoupají, tak čerpání tohoto příspěvku od září 2021 výrazně neroste! Lidé, kterým by pomoc státu ulehčila, bohužel často netuší, že existuje, nebo nevědí, jak o podporu zažádat. Často se také stydí, protože je to poprvé, kdy takovou pomoc od státu potřebují.

Příspěvek na bydlení kvalifikovaným odhadem využívá pouze 25 % domácností z těch, které na něj mají nárok. V případě nejzranitelnější skupiny, seniorů, je to dokonce jen 15 %.

Je dost možné, že ve Vašem okolí je někdo, kdo potřebuje pomoci. Můžete mu přeposlat odkaz shrnující informace o státní pomoci, a pokud si nebude vědět rady, jestli a jak může o pomoc zažádat, určitě může zavolat na číslo naší helplinky 770 600 800 od pondělí do pátku, v čase od 9 až do 17 hod.

Jak můžete pomoci vy: https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazove?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=FND_SOSCesko_vyzva_ostatni&utm_content=FND_SOSCesko_vyzva_ostatni

Věříme, že většina z nás energetickou krizi a zvýšení cen obecně zvládne. V Česku jsme už v minulosti prokázali, že když jde do tuhého, dokážeme si poradit.
I přesto dramaticky roste počet rodin, které ohrožuje chudoba. A my jim chceme teď i v budoucnu podat pomocnou ruku. Abychom zvládli udržet a především rozšířit naši pomoc, vyhlašuje dnes Člověk v tísni sbírku SOS Česko. I když ve výjimečných případech budeme zprostředkovávat potravinovou pomoc, darované finance využijeme především na posílení helplinky a zajištění sociální práce a poradenství v terénu.

Proč považujeme pomoc helplinky za efektivní? Zkusím to ilustrovat na jednoduchém příkladu. Na vyřízení jedné žádosti o pomoc potřebujeme 225 korun (mzda poradce). Výsledkem může být zajištění šestiměsíční podpory státu v průměrné výši 4 000 korun, celkem tedy 24 000 korun. Nebo konkrétní návrh, jak předejít exekuci a propojení s našimi pracovníky v terénu. Co dalšího plánujeme? Chceme udržet a rozšířit tým 210 sociálních pracovníků a dluhových poradců a ve veřejném prostoru přispět k většímu povědomí o pomoci, na kterou mají lidé nárok.

Pokud je Vám náš přístup sympatický a Vaše situace to umožňuje, zvažte prosím příspěvek do sbírky SOS Česko. Jak jsem psal výše, za pouhých 225 korun zajistíme, aby se jedna konkrétní rodina dostala z nejhoršího a dosáhla na pomoc, na kterou má nárok.

Podpořte sbírku SOS Česko:

č. ú. 37893789/0300 Při platbě převodem použijte Váš unikátní variabilní symbol 9676000243

Předem Vám děkuji za podporu a přeji vše dobré.
S úctou
Šimon Pánek
Člověk v tísni

Konto SOS Česko: 37893789/0300  

Člověk v tísni, o.p.s

Šafaříkova 24, 120 00 Praha 2

dary@clovekvtisni.cz

http://clovekvtisni.cz