Stará zářivka, výbojka, úsporka – kam s ní?

Kam s ní? Zeptejte se mobilní aplikace

V průměrné české domácnosti je nyní přibližně 15 kusů světelných zdrojů. Jsou mezi nimi jak klasické a halogenové žárovky a zářivky, tak ve stále vyšší míře i LED diodové žárovky.

 Kam s nimi, když doslouží? Wolframové žárovky je možné vyhodit do běžného odpadu. Úsporné zářivky a LEDky je však potřeba odevzdat k recyklaci. Díky recyklaci se totiž využije více než 90 % materiálů, ze kterých jsou vyrobené. Zářivky navíc obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba ekologicky zneškodnit.

Pokud i vám v domácnosti dosvítila úsporná žárovka a vy přemýšlíte, kde je ve vašem okolí nejbližší sběrné místo, využijte užitečnou mobilní aplikaci „Kam s ní“ společnosti EKOLAMP.

Aplikace vám rychle pomůže najít sběrný dvůr, obchod s elektrem, supermarket, obecní úřad, nebo další místa ve vašem okolí, kde jsou umístěny sběrné nádoby. Aplikaci si můžete zdarma stáhnout do mobilního telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android nebo iOS. Kromě mapy sběrných míst aplikace navíc obsahuje přehledný popis jednotlivých druhů světelných zdrojů a kvíz na procvičení znalostí.

QR kód pro Android
QR kód pro Android
QR kód pro iOS
QR kód pro iOS

V Pohoří můžete vysloužilé světelné zdroje odevzdat ve sběrném dvoře za obecním úřadem nebo zanést do malé sběrné nádoby, která je umístěna ve vchodu na obecní úřad. Dlouhé zářivky od vás převezmeme na podatelně OÚ.

V Česku je nyní k dispozici přes 4500 sběrných míst. Zpětný odběr světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst a plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetří obec Pohoří finanční prostředky, které bychom jinak museli vynaložit na recyklaci nebezpečných odpadů.

 Více se o problematice nakládání s nefunkčními světelnými zdroji a jinými elektrozařeními dočtete na www.ekolamp.cz.

Úsporná žárovka nepatří do koše, popelnice ani do skla: https://youtu.be/TK6rjLMlyJ0 https://youtu.be/I2FUSlz-HEw