rychnovsky.denik.cz - Oslavy k výročí 650 let od první písemné zmínky obce Pohoří

převzato z rychnovsky.denik.cz

Při příležitosti 650. výročí navštívil Pohoří rodák Čepelka, došlo k odhalení plakety Járy Cimrmana a svěcení zvonu.

Už je tomu 650 let, kdy padla první písemná zmínka o obci Pohoří. Patřičný důvod k oslavám. Bujaré veselí trvalo tři dny, bohatý program čítal nejednu zajímavost – například odhalení plakety Járy Cimrmana, vystoupení kapely Žlutý pes či svěcení nového zvonu.

Přípravy na oslavy však prý byly zkrácené, což potvrdil starosta obce Zdeněk Krafka. „Kdyby byl čas, věnoval bych se tomu třeba tři čtvrtě roku dopředu. Ale zamotaly se do toho volby, muselo se ustálit zastupitelstvo a najednou byl konec roku. Přípravy se tak přehouply až do letošku, takže to bylo docela hektické. Kdo byl k ruce, pomáhal, abychom oslavy náležitě uspořádali. Stanovili jsme si třídenní akci, protože nikdy jsme tu takové výročí neslavili.“

Naznačena tím byla situace před deseti lety, kdy se mohlo slavit 640.výročí. Ovšem tehdy nebylo ještě dlouho po povodních z roku 1998 a nebyl důvod k radovánkám. Každý měl své problémy, osmdesát procent domů bylo zaplavených, s neutěšeným stavem se bojovalo ještě i čtyři roky poté.

Letošní výročí je však vskutku významné, navíc obec je zcela v pořádku. „Tedy kromě hasičské zbrojnice, na kterou sháním peníze, ta je zatím v zoufalém stavu,“ přiznal starosta. „Máme školu, školku, tělocvičnu, chodníky, plyn, kanalizaci s čističkou, vodovod. Žádné zázračné peníze jsme na to nedostali, museli jsme si ušetřit. Obec je navíc bez dluhů, rozvíjíme se, jak se dá,“ doplnil spokojeně.

Program oslav byl údajně postaven tak, aby si to své přišel každý. Už v pátek večer si milovníci divadla vychutnali představení s Miloněm Čepelkou, rodákem ze zdejší vesnice. Ve studentské hře Záskok zahrál svoji roli.

Sobotní dění mělo ukázat, jak se v Pohoří vyšvihli směrem vzhůru. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si školu, školku, kostel, hospodu či výstavu fotografií v tělocvičně. K vidění byl i česko-polský fotbalový turnaj. „Poprvé jsme otestovali, že se u nás dá hrát i mezinárodní fotbal, což povzbudí místní tělovýchovnou jednotu, která poslední dobou trochu skomírala,“ usmíval se pohořský starosta. V přírodním kulturním středisku večer zahrála trutnovská předkapela Doteky, hlavní koncert obstaral Žlutý pes s Ondřejem Hejmou. Přichystán byl i ohňostroj.

Mají nový zvon

Neděle byla už spíš zklidňujícím dnem. Došlo k vysvěcení nového zvonu, který byl obci odebrán v roce 1914 před první světovou válkou. „Stejný zvon jsme vrátili na stejné zařízení ve zvoničce našeho kostela sv. Jana Křtitele. Přivezl jsem ho ve středu z Přerova, vyroben byl na zakázku, a to včetně několika menších pamětních zvonků,“ vysvětlil Krafka.

„Váží sto dvacet kilogramů, vznikl v Brodku u Přerova v rodinné firmě,“ přitakávala Magdaléna Čiháková, jež prý v obci má na starosti různé věci týkající se kultury. V sobotu představovala zvon veřejnosti ve vyzdobeném kostele ještě před tím, než byl o den později vynesen a zavěšen.

Do programu závěrečného dne oslav dále spadala slavnostní mše svatá s varhanním koncertem, sázení památného stromu k 650. výročí a koncert dechovky. Teprve poté mohl starosta Pohoří sundat sako a užívat si, do té doby měl kvůli organizaci napilno.

Zmíněný zvon, který nese totéž jméno jako kostel, byl ulitý ve stejné velikosti jako ten původní. „Napadlo nás, že k tomuhle výročí by bylo vhodné zvon doplnit, protože máme houpací zařízení na dva zvony. Poté, co nám byly oba zrekvírovány, tak se z milodarů občanů pořídil obyčejný litinový zvon, který dosud sloužil na ruční pohon. Teď jsme to vylepšili, kvalitní zvon ze zvonařské mosazi bude doplněn o samoobslužné zařízení k rozhoupání, takže budeme držet poledne, klekání, jako tomu v malých obcích kdysi bývalo,“ líčil starosta. Prozradil, že hodnota zvonu činí s ohledem na jeho hmotnost a velikost zhruba 105 tisíc korun.

Odhalili plaketu

Opomenout nelze ani skutečnost, že během oslav byla na pohořském pohostinství odhalena plaketa Járy Cimrmana. Jednalo se o počin místního spolku Klubu českých turistů, který letos shodou okolností slaví desáté výročí od svého založení. „Dostali jsme svolení od mateřské divadelní společnosti přítomného Miloně Čepelky, takže jsme tu mohli odehrát Záskok. Smíme mít i cedule, které projíždějící informují, že je vítá rodiště spoluzakladatele divadla Járy Cimrmana,“ prozradil Krafka. Pro něj bylo setkání s hercem Čepelkou jednodušší, neboť k němu prý zkrátka má blíž. „Je to hodný člověk, kterých bych kolem sebe chtěl mít moc.“

Zdeněk Krafka je ve starostenské funkci obce Pohoří již třináct let, prakticky od tehdejších povodní. „Chtěl jsem obci pomoci, byla utrápená. Ale nikdy jsem si nemyslel, že ve funkci zůstanu tak dlouho,“ dodal. Ještě letos chce pomoci hasičům k lepšímu zázemí, je potřeba sehnat peníze na přestavbu zbrojnice.